Rydholm, Gustaf Alfred
1843-1924

Gustaf Alfred Rydholm.
Född 1843-09-25 i Norrköpings Sankt Olai, Östergötlands län [1] . Död 1924-01-01 [2] . Mjölhandlare
F Nils Gustaf Rydholm.
Född 1808-03-25 i Kronhagen Kuddby Östergötlands Län [1] . Död 1887-04-18 i Norrköpings Sankt Olai [1] . Fabriksarbetare Spinnare
FF Anders Rydholm.
Född 1765-11-15 i Borkhult, Yxnerum, Östergötlands län [3] . Arrendator Brukare
FFF Anders Smedberg.
 
 
FFM Christina Gellsen.
 
 
FM Stina Cajsa Israelsdotter.
Född 1786-12-19 i Östra Ryd, Östergötlands län [4] .
FMF Israel Tollsten.
Född 1756-07-29 i Västra Tollstad, Östergötlands län [5] . Betjänt [6] .
Trädgårdsmästare [7] .
FMFF Carl Israelsson.
FMFM Annicka Pährsdotter.
FMM Maja Jonsdotter.
Född omkring 1754. Död Vattensot 1805-05-11 i Tåby, Östergötlands län [8] .
 
 
M Anna Maja Margareta Mauritzdotter.
Född 1811-09-10 i Abborrtorp, Lera, Kimstad Östergötlands län [9] . Död 1888-10-28 i Sankt Olai Norrköping [1] .
MF Mauritz Mauritsson Loo.
Född 1788-07-01 i Edetorpet, Löt, Östergötlands län [10] . Livgrenadiär
MFF Maurits Jacobsson.
Född 1744-05-14 i Kisa, Östergötlands län [11] . Död 1828 i Borg, Östergötlands län. Skogvaktare
MFFF Jacob Mauritsson.
Född 1713-04-24 i Kisa, Östergötlands län [12] . Död 1792 i Kisa, Östergötlands län.
MFFM Maria Maja Jönsdotter.
Född 1722-11-03 i Västra Eneby, Östergötlands län [13] . Död 1799 i Kisa, Östergötlands län.
MFM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1746 i Löt, Östergötlands län [14] . Död 1811 i Borg, Östergötlands län.
 
 
MM Anna Larsdotter.
Född 1784 i Ljung, Östergötlands län [15] .
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1864-12-10 i Norrköping [16] .

Karolina Dorotea Vesterberg.
Ida Malvina Rydholm/Pettersson.

Carl Gustaf Georg Rydholm.

Frans Henrik Rydholm.

Alexander August Rydholm.

Gerda Karolina Rydholm.

Nils August Alfred Rydholm.

Viktor Adolf Rydholm.

Ada Elsa Ottilia Rydholm.

Källor

  1. Sveriges Dödbok
  2. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:967 (1924) Bild 1570 / sid 526 (AID: v770899.b1570.s526, NAD: SE/SSA/0145a)
  3. Yxnerum (E, H) C:2 (1724-1780) Bild: 56 Sida: 101
  4. Dopbok Östra Ryd (E) C:2 (1734-1811) Bild: 99 Sida: 189
  5. Västra Tollstad (E) C:4 (1737-1798) Bild 221 / sid 437 (AID: v42418.b221.s437, NAD: SE/VALA/00452)
  6. Östra Ryd (E) AI:1 (1790-1793) Bild: 111 Sida: 210
  7. http://vikbolandet.eu/taby/1800-1809.htm
  8. Tåby (E) CI:3 (1780-1838) Bild 147 / sid 285 (AID: v41627.b147.s285, NAD: SE/VALA/00392)
  9. Kimstad (E) CI:5 (1811-1850) Bild: 9 Sida: 7
  10. Dopbok Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild 51 / sid 187 (AID: v69988.b51.s187, NAD: SE/VALA/00240)
  11. Dopbok Kisa (E) C:3 (1733-1803) Bild: 460 Sida: 81
  12. Kisa (E) C:1 (1636-1722) Bild 137 / sid 263 (AID: v38136.b137.s263, NAD: SE/VALA/00183)
  13. Dopbok Västra Eneby (E) C:1 (1650-1733) Bild: 162 Sida: 317
  14. Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild: 51 Sida: 187
  15. Kimstad (E) AI:1 (1806-1816) Bild 74 / sid 125 (AID: v26180.b74.s125, NAD: SE/VALA/00182)
  16. Norrköpings S:t Olai (E) EI:1 (1861-1875) Bild 52 / sid 97 (AID: v39428.b52.s97, NAD: SE/VALA/00273)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.