Spännare, Mathilda Fredrika
1845-1910

Mathilda Fredrika Spännare.
Född 1845-01-06 i Kvillinge Östergötlands län [1] . Död 1910-02-19 i Brännkyrka Stockholm.
F Karl Anders Spännare.
Född 1800-10-30 i Frötuna, Södermanlands län [2] . Död Kolera 1855-12-19 i Kvillinge Östergötlands län [3] .
FF Anders Mattsson Spennare.
Född 1774 i Gunnilbo Västmanlands län. Död Rötfeber 1821-09-29 i Hallingeberg, Kalmar län [4] .
FFF Matts Matthias Persson Spennare.
Född 1736-02-08 i Västervåla, Västmanlands län [5] .
FFFF Peder Pehr Hansson Spennare.
Född 1713-03-16 i Karbenning Västmanlands län [6] . Död 1766 i Gunnilbo Västmanlands län.
FFFM Elisabet Andersdotter.
Död 1761 i Munktorp, Västmanlands län.
FFM Anna Mårtensdotter Galon.
Född 1736-08-28 i Skinnskatteberg Västmanlands län [7] . Död 1805-04-24 i Turinge Stockholms län [8] .
FFMF Mårten Mårtensson Galon.
Född 1711-11-20 i Skinnskatteberg, Västmanlands län [9] . Död Ålderdom 1794-12-31 i Torbo, Skinnskatteberg, Västmanlands län [10] .
FFMM Magareta Christina Thuring.
Född 1706-01-12 i Skinnskatteberg, Västmanlands län [11] . Död 1773-06-30 i Skinnskatteberg, Västmanlands län [12] .
FM Caisa Sara Elisabet Ringel.
Född 1768 i Frustuna-Kattnäs Södermanlands län. Död 1824 i Frötuna Stockholms län.
FMF Daniel Danielsson Ringel.
Född 1740 i Gunnilbo Västmanlands län. Död 1789 i Frustuna-Kattnäs, Södermanlands län.
 
 
FMM Anna Catharina Brimmer.
Död 1803 i Frustuna-Kattnäs, Södermanlands län.
 
 
M Beata Lisa Köhler.
Född 1809-03-27 i Bo, Örebro län [13] . Död 1874-01-18 i Kvillinge, Östergötlands län.
MF Carl Petter Köhler.
Född 1770-12-21 i Tjällmo, Östergötlands län [14] . Död inflammatorisk feber 1828-01-27 i Yxnerum, Östergötlands län [15] .
MFF Anders Hansson Köhler.
Född 1736-07-02 i Hällestad, Östergötlands län [16] . Död ålderdom 1824-02-09 i Godegård, Östergötlands län [17] .
MFFF Hans Andersson Köhler.
Född 1703-02-21 i Hällestad, Östergötlands län [18] . Död 1740-05-17 i Hällestad, Östergötlands län [19] .
MFFM Maria Olofsdotter Hellgren.
Född 1713-03-28 i Hällestad, Östergötlands län [20] . Död 1788-05-20 i Tjällmo, Östergötlands län [21] .
MFM Kristina Persdotter.
Född 1747-12-06 i Hällestad, Östergötlands län [22] . Död 1807-05-31 i Godegård, Östergötlands län [23] .
MFMF Per Bengtsson.
Född 1718-06-07 i Hällestad, Östergötlands län [24] . Död 1781-06-30 i Hällestad, Östergötlands län [25] .
MFMM Margareta Jönsdotter.
Född 1722-12-12 i Hällestad, Östergötlands län [26] . Död 1793-02-07 i Hällestad, Östergötlands län [27] .
MM Anna Lisa Persdotter.
Född 1774-01-24 i Åsbro, Lerbäck, Örebro län [28] . Död Lungsot 1837-04-22 i Yxnerum Östergötlands län [29] .
MMF Pehr Larsson.
 
 
   
 

Relationer och barn


Lars Johan Danielsson.
Johan Leonard Danielsson.

Gift 1876.

Frans Alfred Johansson.
Frans Edvin Johansson.

Viktor Emanuel Fränkel Johansson.

Olga Fredrika Adelina Johansson Franchel.

Sigrid Helga Viktoria Spännare.

Arvid Gerhard Valdemar Johansson.

Siri Magdalena Elvira Johansson.

Källor

  1. Födelsebok: Kvillinge CI:5 (1825-1845)
  2. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild 146 / sid 281 (AID: v38565.b146.s281, NAD: SE/VALA/00200)
  3. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild: 146 Sida: 281
  4. Hallingeberg (H) C:6 (1812-1851) Bild: 243 Sida: 263
  5. Västervåla (U) C:1 (1721-1774) Bild 34 (AID: v74830.b34, NAD: SE/ULA/11723)
  6. Karbenning (U) C:1 (1690-1735) Bild 49 / sid 44 (AID: v72664.b49.s44, NAD: SE/ULA/10509)
  7. Skinnskatteberg (U) C:4 (1721-1746) Bild 63 / sid 59 (AID: v74052.b63.s59, NAD: SE/ULA/11336)
  8. Turinge (AB) CI:1 (1731-1823) Bild 2630 / sid 45 (AID: v91397a.b2630.s45, NAD: SE/SSA/1575)
  9. Skinnskatteberg (U) C:3 (1699-1720) Bild 78 / sid 147 (AID: v74051.b78.s147, NAD: SE/ULA/11336)
  10. Skinnskatteberg (U) F:3 (1775-1818) Bild 97 (AID: v74068.b97, NAD: SE/ULA/11336)
  11. Skinnskatteberg (U) C:3 (1699-1720) Bild 47 / sid 85 (AID: v74051.b47.s85, NAD: SE/ULA/11336)
  12. Skinnskatteberg (U) F:2 (1756-1774) Bild 89 / sid 169 (AID: v74067.b89.s169, NAD: SE/ULA/11336)
  13. Dopbok Bo (T) C:3 (1803-1829) Bild 400 / sid 37 (AID: v52932a.b400.s37, NAD: SE/ULA/10125)
  14. Tjällmo (E) C:3 (1730-1771) Bild 176 / sid 343 (AID: v39539.b176.s343, NAD: SE/VALA/00376)
  15. Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 169 / sid 331 (AID: v41561.b169.s331, NAD: SE/VALA/00458)
  16. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 1440 / sid 279 (AID: v37910.b1440.s279, NAD: SE/VALA/00153)
  17. Godegård (E) C:4 (1798-1840) Bild 335 / sid 654 (AID: v33072.b335.s654, NAD: SE/VALA/00101)
  18. Hällestad (E) C:3 (1701-1707) Bild 164 / sid 303 (AID: v37909.b164.s303, NAD: SE/VALA/00153)
  19. Hällestad (E) C:3 (1701-1707) Bild 225 / sid 421 (AID: v37909.b225.s421, NAD: SE/VALA/00153)
  20. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 320 / sid 55 (AID: v37910.b320.s55, NAD: SE/VALA/00153)
  21. Tjällmo (E) C:4 (1772-1794) Bild 93 / sid 175 (AID: v39540.b93.s175, NAD: SE/VALA/00376)
  22. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 2060 / sid 403 (AID: v37910.b2060.s403, NAD: SE/VALA/00153)
  23. Godegård (E) C:4 (1798-1840) Bild 315 / sid 614 (AID: v33072.b315.s614, NAD: SE/VALA/00101)
  24. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 660 / sid 123 (AID: v37910.b660.s123, NAD: SE/VALA/00153)
  25. Hällestad (E) EI:1 (1746-1833) Bild 346 / sid 675 (AID: v37916.b346.s675, NAD: SE/VALA/00153)
  26. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 890 / sid 169 (AID: v37910.b890.s169, NAD: SE/VALA/00153)
  27. Hällestad (E) EI:1 (1746-1833) Bild 360 / sid 703 (AID: v37916.b360.s703, NAD: SE/VALA/00153)
  28. Lerbäck (T) C:2 (1753-1825) Bild 65 (AID: v53474.b65, NAD: SE/ULA/10831)
  29. Dödbok Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 173 / sid 339 (AID: v41561.b173.s339, NAD: SE/VALA/00458)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.