Johansson, Arvid Gerhard Valdemar
1883-1953

Arvid Gerhard Valdemar Johansson.
Född 1883-09-24 i Brännkyrka, Stockholms län. Död 1953-11-14 i Matteus, Stockholms län [1] . Typograf
F Frans Alfred Johansson.
Född 1841-05-26 i Ekeby Norrgård i Ekebyborna Östergötlands län [2] . Död 1913-05-09 i Brännkyrka, Stockholms län [1] . Plåtslagare på SJ
FF Johan Gustaf Carlsson.
Född 1801-03-08 i Varv, Östergötlands län [3] . Död 1865-04-25 i Varv och Styra, Östergötlands län [1] .
FFF Carl Andersson.
Född 1755-01-08 i Vimne, Veta, Östergötlands län [4] . Död 1820-11-22 i Varv, Östergötlands län [5] . Rusthållare
FFFF Anders Larsson.
FFFM Anna Persdotter.
FFM Anna Brita Nilsdotter.
Född 1764-09-12 i Allhelgona, Östergötlands län [6] .
FFMF Nils Johansson.
Fjärdingsman
 
FM Maja Stina Andersdotter.
Född 1796-04-17 i Kårstad Lönsås, Östergötlands län [7] .
FMF Anders Andersson.
Född 1758-03-26 i Lönsås [8] . Dräng och 1/4-delsägare
 
 
FMM Cathrina Persdotter.
Född 1762-04-24.
 
 
M Mathilda Fredrika Spännare.
Född 1845-01-06 i Kvillinge Östergötlands län [9] . Död 1910-02-19 i Brännkyrka Stockholm.
MF Karl Anders Spännare.
Född 1800-10-30 i Frötuna, Södermanlands län [10] . Död Kolera 1855-12-19 i Kvillinge Östergötlands län [11] .
MFF Anders Mattsson Spennare.
Född 1774 i Gunnilbo Västmanlands län. Död Rötfeber 1821-09-29 i Hallingeberg, Kalmar län [12] .
MFFF Matts Matthias Persson Spennare.
Född 1736-02-08 i Västervåla, Västmanlands län [13] .
MFFM Anna Mårtensdotter Galon.
Född 1736-08-28 i Skinnskatteberg Västmanlands län [14] . Död 1805-04-24 i Turinge Stockholms län [15] .
MFM Caisa Sara Elisabet Ringel.
Född 1768 i Frustuna-Kattnäs Södermanlands län. Död 1824 i Frötuna Stockholms län.
MFMF Daniel Danielsson Ringel.
Född 1740 i Gunnilbo Västmanlands län. Död 1789 i Frustuna-Kattnäs, Södermanlands län.
MFMM Anna Catharina Brimmer.
Död 1803 i Frustuna-Kattnäs, Södermanlands län.
MM Beata Lisa Köhler.
Född 1809-03-27 i Bo, Örebro län [16] . Död 1874-01-18 i Kvillinge, Östergötlands län.
MMF Carl Petter Köhler.
Född 1770-12-21 i Tjällmo, Östergötlands län [17] . Död inflammatorisk feber 1828-01-27 i Yxnerum, Östergötlands län [18] .
MMFF Anders Hansson Köhler.
Född 1736-07-02 i Hällestad, Östergötlands län [19] . Död ålderdom 1824-02-09 i Godegård, Östergötlands län [20] .
MMFM Kristina Persdotter.
Född 1747-12-06 i Hällestad, Östergötlands län [21] . Död 1807-05-31 i Godegård, Östergötlands län [22] .
MMM Anna Lisa Persdotter.
Född 1774-01-24 i Åsbro, Lerbäck, Örebro län [23] . Död Lungsot 1837-04-22 i Yxnerum Östergötlands län [24] .
MMMF Pehr Larsson.
 

Relationer och barn


Anna Berta Regina Nilsson/Jolhansson.
Siri Regina Nilsson/Johansson/Salborn.

Rikard Gerhard Erland Johansson Kågelius.

Maj Johansson.

Källor

  1. Sveriges Dödbok
  2. Ekebyborna (E) C:7 (1840-1857) Bild 5 / sid 5 (AID: v37241.b5.s5, NAD: SE/VALA/00073)
  3. Varv (E) C:3 (1745-1811) Bild 79 / sid 153 (AID: v55699.b79.s153, NAD: SE/VALA/00407)
  4. Veta (E) CI:3 (1745-1793) Bild 120 / sid 233 (AID: v41798.b120.s233, NAD: SE/VALA/00412)
  5. Varv (E) AI:2 (1816-1825) Bild 85 / sid 158 (AID: v27465.b85.s158, NAD: SE/VALA/00407)
  6. Dopbok Skänninge (E) C:2 (1744-1794) Bild: 116 Sida: 221
  7. Lönsås (E) C:1 (1763-1802) Bild 172 / sid 336 (AID: v38932.b172.s336, NAD: SE/VALA/00238)
  8. Husförhör Lönsås (E) AI:1 (1788-1799) Bild: 29 Sida: 41
  9. Födelsebok: Kvillinge CI:5 (1825-1845)
  10. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild 146 / sid 281 (AID: v38565.b146.s281, NAD: SE/VALA/00200)
  11. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild: 146 Sida: 281
  12. Hallingeberg (H) C:6 (1812-1851) Bild: 243 Sida: 263
  13. Västervåla (U) C:1 (1721-1774) Bild 34 (AID: v74830.b34, NAD: SE/ULA/11723)
  14. Skinnskatteberg (U) C:4 (1721-1746) Bild 63 / sid 59 (AID: v74052.b63.s59, NAD: SE/ULA/11336)
  15. Turinge (AB) CI:1 (1731-1823) Bild 2630 / sid 45 (AID: v91397a.b2630.s45, NAD: SE/SSA/1575)
  16. Dopbok Bo (T) C:3 (1803-1829) Bild 400 / sid 37 (AID: v52932a.b400.s37, NAD: SE/ULA/10125)
  17. Tjällmo (E) C:3 (1730-1771) Bild 176 / sid 343 (AID: v39539.b176.s343, NAD: SE/VALA/00376)
  18. Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 169 / sid 331 (AID: v41561.b169.s331, NAD: SE/VALA/00458)
  19. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 1440 / sid 279 (AID: v37910.b1440.s279, NAD: SE/VALA/00153)
  20. Godegård (E) C:4 (1798-1840) Bild 335 / sid 654 (AID: v33072.b335.s654, NAD: SE/VALA/00101)
  21. Hällestad (E) C:4 (1708-1782) Bild 2060 / sid 403 (AID: v37910.b2060.s403, NAD: SE/VALA/00153)
  22. Godegård (E) C:4 (1798-1840) Bild 315 / sid 614 (AID: v33072.b315.s614, NAD: SE/VALA/00101)
  23. Lerbäck (T) C:2 (1753-1825) Bild 65 (AID: v53474.b65, NAD: SE/ULA/10831)
  24. Dödbok Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 173 / sid 339 (AID: v41561.b173.s339, NAD: SE/VALA/00458)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.