Ljung, Gunnar Wilhelm Teodor
1905-1977

Gunnar Wilhelm Teodor Ljung.
Född 1905-08-12 i Nyköping, Södermandlands län. Död 1977-06-30. Möbelhandlare
F August Wilhelm Teodor Ljung.
Född 1882-08-02 i Kalmar stadsförsamling, Kalmar län [1] . Död 1956-04-02 i Matteus, Stockholms län [2] . Tapetserare, Möbelhandlare
FF Nils August Petersson.
Född 1856-10-07 i Dörby, Kalmar län [3] . Död Bronchopneumania 1930-08-27 i Kalmar, Kalmar län [4] . Ångkvarnsarbetare [3] .
FFF Petter Gustaf Danielsson.
Född 1818-07-08 i Kläckeberga [5] . Död 1861-03-15 i Köhlby, Ljungby, Kalmar Län [6] . Tegeldräng
FFFF Daniel Andersson.
Född 1788-10-01 i Kläckeberga, Kalmar län [7] . Död Svinsot 1830-08-26 i Kläckeberga, Kalmar Län [8] . Brukare på Bostorp
FFFM Sigrid Folkesdotter.
Född 1787-10-09 i Konungaryd, Ljungby [9] . Död Lungsot 1834-12-25 i Kläckeberga, Kalmar län [10] .
FFM Greta Sophia Johansdotter Eliasson.
Född 1823-10-10 i Vedby, Förlösa, Kalmar län [11] . Död 1912-04-20 i Ljungby, Kalmar län.
FFMF Johannes Westerlund.
Född 1798-07-07 i Tjukahall, Madesjö, Kalmar län [12] . Död 1873-02-11 i Förlösa, Kalmar län [2] . Sockenskomakare [13] .
FFMM Anna Greta Månsdotter.
Född 1795-09-16 i Åby. Död Lungsot 1868-02-04 i Förlösa, Kalmar län [14] .
FM Emma Johanna Johansdotter.
Född 1855-06-17 i Madesjö, Kalmar län [3] . Död 1945-12-25 i Kalmar, Kalmar län [2] .
FMF Johan Peter Petersson.
Född Oäkta 1822-04-24 i Madesjö [15] . Död 1899-11-12 i Madesjö Kalmar län. Inhysesman Arbetare
FMFF Peter Jonsson.
Född 1799-09-17 i Kristvalla [16] . Död 1863-09-21 i Madesjö, Kalmar län [17] . Backstuguman
Torpare
FMFM Catharina Axelsdotter.
Född 1798-11-10 i Kristvalla, Kalmar län [18] . Död 1846-03-22 i Madesjö, Kalmar län [19] .
FMM Stina Lisa Olofsdotter Hultgren.
Född 1824-07-19 i Göstorp Madesjö Kalmar län [20] . Död 1909-05-11 i Madesjö [2] .
FMMF Olof Pettersson Hultgren.
Född 1789-08-08 i Madesjö, Kalmar län [21] . Död 1866-02-02 i Madesjö, Kalmar län [22] . Båtsman Torpare
FMMM Sara Lisa Jonsdotter.
Född 1795-03-06 i Algutsboda Kalmar län [23] . Död Rödsot 1858-09-25 i Madesjö Kalmar län [24] .
M Beda Mathilda Spångberg.
Född 1882-08-26 i Kungsholmen, Stockholms län. Död 1948-07-27 i Matteus [2] .
MF Wilhelm Spångberg.
Född 1858-05-25 i Skarped, Sunne, Värmlands län [25] . Död 1907-06-19 i Kungsholmen Stockholm [2] . Verkmästare på Bolinders (Kungsholmen)
MFF Henrik Gustaf Spångberg.
Född 1833-11-29 i Gunnerud, Alster, Värmlands Län [26] . Död 1877-11-08 i Straff- och arbetsfängelset å Långholmen (A) [2] . Spiksmed
MFFF Adam Henriksson Spångberg.
Född 1794-12-06 i Korterud, Östra Ämtervik, Värmlands län [27] . Död 1848-01-12 i Sunne, Örebro län [28] . Hammarsmed [29] .
MFFM Wilhelmina Charlotta Maria Ekström.
Född 1804-10-07 i Kungsholms församling, Stockholms län [30] . Död 1848-02-21 i Sunne, Värmlands län [31] . piga
MFM Maria Lisa Jonsdotter.
Född 1832-07-06 i Skarphed, Sunne, Värmlands län [32] . Död 1910-05-02 i Spånga, Stockholms län [2] .
MFMF Jon Jonsson.
Född 1796-11-19 i Helleberg Sunne, Värmlands län [33] . Död 1850-12-20 i Sunne Värmlands län [34] .
MFMM Cajsa Jansdotter Ellström.
Född 1798-03-29 i Sunne, Värmlands län [35] .
MM Johanna Dorotea Bertram.
Född 1855-05-27 i Lunda Stockholms län [36] . Död 1885-12-17 i Kungsholm Stockholm [2] . Tvätterska
MMF Johan Vilhelm Bertram.
Född 1804-09-13 i St Ursvik, Spånga Stockholms län [37] . Död 1858-01-30 i Brotorp Lunda Stockholms län [37] . Rusthållare [37] .
MMFF Johan Peter Bertram.
Född 1765-12-05 i Vira Bruk, Roslags-Kulla Stockholms län [37] . Död 1823-09-18 i Nedre Järva, Solna [37] . Mönstrskrivare [37] .
MMFM Maria Magdalena Lindström.
Född 1778-03-22 i Valla Skepptuna, Stockholms län. Död 1831-11-10 i Lunda, Stockholms län [37] .
MMM Brita Elisabet Lisa Jansdotter Bertram.
Född 1815-04-03 i Öhrsta Markim Stockholms län [15] . Död 1900-01-27 i Eka, Lunda Stockholms län.
MMMF Jan Andersson.
Född 1785-10-28 i Markim. Död 1824-06-21 i Markim. Rusthållare
MMMM Carin Jansdotter.
Född 1777-04-27 i Närtuna Norrtälje [38] .

Relationer och barn

Gift 1931-07-04.

Ingrid Fredrika Rydholm.
Ingrid Anne-Marie Ljung.

Bo Ljung.

Birger Gunnar Ljung.

Lars Gunnar Ljung.

Källor

  1. Kalmar stadsförsamling (H) C:15 (1881-1889) Bild 43 (AID: v34506.b43, NAD: SE/VALA/00177)
  2. Sveriges Dödbok
  3. Riksarkivet
  4. Kalmar stadsförsamling (H) F:10 (1930-1936) Bild 12 / sid 4 (AID: v173971.b12.s4, NAD: SE/VALA/00177)
  5. Kläckeberga (H) C:2 (1754-1820) Bild: 111 Sida: 215
  6. Ljungby (H) F:1 (1861-1885) Bild 6 (AID: v40427.b6, NAD: SE/VALA/00228)
  7. Kläckeberga (H) C:2 (1754-1820) Bild 56 / sid 105 (AID: v39741.b56.s105, NAD: SE/VALA/00185)
  8. Kläckeberga (H) C:3 (1821-1847) Bild 118 / sid 223 (AID: v39742.b118.s223, NAD: SE/VALA/00185)
  9. Dopbok Ljungby (H) C:5 (1765-1808) Bild: 215 Sida: 423
  10. Kläckeberga (H) C:3 (1821-1847) Bild 125 / sid 237 (AID: v39742.b125.s237, NAD: SE/VALA/00185)
  11. Förlösa (H) C:4 (1770-1836) Bild 180 / sid 349 (AID: v38499.b180.s349, NAD: SE/VALA/00093)
  12. Madesjö (H) CI:4 (1782-1825) Bild 98 / sid 185 (AID: v39771.b98.s185, NAD: SE/VALA/00241)
  13. Förlösa (H) AI:4 (1826-1828) Bild 178 / sid 170 (AID: v22140.b178.s170, NAD: SE/VALA/00093)
  14. Förlösa (H) F:1 (1861-1875) Bild 18 (AID: v38507.b18, NAD: SE/VALA/00093)
  15. Dopbok
  16. Kristvalla (H) C:3 (1779-1837) Bild 107 / sid 205 (AID: v39936.b107.s205, NAD: SE/VALA/00190)
  17. Död och begravningsbok
  18. Kristvalla (H) C:3 (1779-1837) Bild 104 / sid 199 (AID: v39936.b104.s199, NAD: SE/VALA/00190)
  19. Madesjö (H) CI:5 (1825-1848) Bild 319 / sid 629 (AID: v39772.b319.s629, NAD: SE/VALA/00241)
  20. Husförhör
  21. Madesjö (H) AI:11 (1829-1840) Bild 338 / sid 329 (AID: v23284.b338.s329, NAD: SE/VALA/00241)
  22. Madesjö (H) AI:17 (1861-1870) Bild 289 / sid 282 (AID: v23290.b289.s282, NAD: SE/VALA/00241)
  23. Algutsboda (G, H) C:3 (1775-1816) Bild 162 / sid 313 (AID: v29641.b162.s313, NAD: SE/VALA/00004)
  24. Madesjö (H) AI:16 (1851-1860) Bild 620 / sid 609 (AID: v23289.b620.s609, NAD: SE/VALA/00241)
  25. Sunne (S) C:12 (1849-1860) Bild 108 (AID: v8344.b108, NAD: SE/VA/13512)
  26. Alster (S) CI:4 (1805-1860) Bild 107 / sid 207 (AID: v4774.b107.s207, NAD: SE/VA/13007)
  27. Östra Ämtervik (S) C:4 (1781-1817) Bild 134 / sid 255 (AID: v9241.b134.s255, NAD: SE/VA/13685)
  28. Sunne (S) C:9 (1820-1848) Bild 461 / sid 925 (AID: v8341.b461.s925, NAD: SE/VA/13512)
  29. Alster (S) AI:20 (1831-1835) Bild 94 / sid 89 (AID: v9524.b94.s89, NAD: SE/VA/13007)
  30. Kungsholm (A, AB) CI:6 (1786-1810) Bild 88 / sid 168 (AID: v87608.b88.s168, NAD: SE/SSA/0011)
  31. Sunne (S) C:9 (1820-1848) Bild 462 / sid 927 (AID: v8341.b462.s927, NAD: SE/VA/13512)
  32. Sunne (S) C:9 (1820-1848) Bild 212 / sid 425 (AID: v8341.b212.s425, NAD: SE/VA/13512)
  33. Sunne (S) C:8 (1794-1819) Bild: 95 Sida: 181
  34. Död och begravningsbok Sunne (S) F:1 (1849-1860) Bild: 12
  35. Sunne (S) C:8 (1794-1819) Bild 107 / sid 205 (AID: v8340.b107.s205, NAD: SE/VA/13512)
  36. Rotemansarkivet
  37. Åke Lindström
  38. Närtuna (AB) CI:2 (1723-1779) Bild 219 / sid 433 (AID: v88992.b219.s433, NAD: SE/SSA/1546)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.