Rydholm, Ingrid Fredrika
1910-1988

Ingrid Fredrika Rydholm.
Född 1910-03-25 i Brännkyrka, Stockholms Län [1] . Död 1988-02-11.
F Alexander August Rydholm.
Född 1875-10-11 i Norrköping, Östergötlands län [2] . Död 1948-04-08 i Brännkyrka, Stockholms län [3] . Skräddare
FF Gustaf Alfred Rydholm.
Född 1843-09-25 i Norrköpings Sankt Olai, Östergötlands län [3] . Död 1924-01-01 [4] . Mjölhandlare
FFF Nils Gustaf Rydholm.
Född 1808-03-25 i Kronhagen Kuddby Östergötlands Län [3] . Död 1887-04-18 i Norrköpings Sankt Olai [3] . Fabriksarbetare Spinnare
FFFF Anders Rydholm.
Född 1765-11-15 i Borkhult, Yxnerum, Östergötlands län [5] . Arrendator Brukare
FFFM Stina Cajsa Israelsdotter.
Född 1786-12-19 i Östra Ryd, Östergötlands län [6] .
FFM Anna Maja Margareta Mauritzdotter.
Född 1811-09-10 i Abborrtorp, Lera, Kimstad Östergötlands län [7] . Död 1888-10-28 i Sankt Olai Norrköping [3] .
FFMF Mauritz Mauritsson Loo.
Född 1788-07-01 i Edetorpet, Löt, Östergötlands län [8] . Livgrenadiär
FFMM Anna Larsdotter.
Född 1784 i Ljung, Östergötlands län [9] .
FM Karolina Dorotea Vesterberg.
Född 1842-03-30 i Ankarsrum, Hallingeberg [10] . Död 1922-09-18 i Brännkyrka, Stockholms län [11] . Piga
FMF Johan Petter Tyrsson Westerberg.
Född 1809-01-11 i Östra Ed. Död 1861-04-19 i Lofta [12] . Rättare
FMFF Tyres Botvidsson.
Född 1766-06-03 i Västerum. Östra Ed [12] . Död 1846-06-09 i Västerum. Östra Ed [12] . Hemmansägare och Rusthållare [12] .
FMFM Anna Andersdotter.
Född 1780-09-04 i Ukna, Kalmar län [13] . Död 1855-08-28 i Västerum, Östra Ed, Östergötlands län [14] .
FMM Catharina Charlotta Dahlberg.
Född 1813-11-15 i Västervik, Kalmar län [15] . Död 1885-12-17 i Norrköpings Matteus, Östergötlands län [3] .
FMMF Sven Dahlberg.
Skeppstimmerman
FMMM Inga Winström.
Född omkring 1775.
M Olga Fredrika Adelina Johansson Franchel.
Född 1880-11-15 i Brännkyrka, Stockholms län [16] . Död 1935-07-28 i Brännkyrka, Stockholms län [3] .
MF Frans Alfred Johansson.
Född 1841-05-26 i Ekeby Norrgård i Ekebyborna Östergötlands län [17] . Död 1913-05-09 i Brännkyrka, Stockholms län [3] . Plåtslagare på SJ
MFF Johan Gustaf Carlsson.
Född 1801-03-08 i Varv, Östergötlands län [18] . Död 1865-04-25 i Varv och Styra, Östergötlands län [3] .
MFFF Carl Andersson.
Född 1755-01-08 i Vimne, Veta, Östergötlands län [19] . Död 1820-11-22 i Varv, Östergötlands län [20] . Rusthållare
MFFM Anna Brita Nilsdotter.
Född 1764-09-12 i Allhelgona, Östergötlands län [21] .
MFM Maja Stina Andersdotter.
Född 1796-04-17 i Kårstad Lönsås, Östergötlands län [22] .
MFMF Anders Andersson.
Född 1758-03-26 i Lönsås [23] . Dräng och 1/4-delsägare
MFMM Cathrina Persdotter.
Född 1762-04-24.
MM Mathilda Fredrika Spännare.
Född 1845-01-06 i Kvillinge Östergötlands län [24] . Död 1910-02-19 i Brännkyrka Stockholm.
MMF Karl Anders Spännare.
Född 1800-10-30 i Frötuna, Södermanlands län [25] . Död Kolera 1855-12-19 i Kvillinge Östergötlands län [26] .
MMFF Anders Mattsson Spennare.
Född 1774 i Gunnilbo Västmanlands län. Död Rötfeber 1821-09-29 i Hallingeberg, Kalmar län [27] .
MMFM Caisa Sara Elisabet Ringel.
Född 1768 i Frustuna-Kattnäs Södermanlands län. Död 1824 i Frötuna Stockholms län.
MMM Beata Lisa Köhler.
Född 1809-03-27 i Bo, Örebro län [28] . Död 1874-01-18 i Kvillinge, Östergötlands län.
MMMF Carl Petter Köhler.
Född 1770-12-21 i Tjällmo, Östergötlands län [29] . Död inflammatorisk feber 1828-01-27 i Yxnerum, Östergötlands län [30] .
MMMM Anna Lisa Persdotter.
Född 1774-01-24 i Åsbro, Lerbäck, Örebro län [31] . Död Lungsot 1837-04-22 i Yxnerum Östergötlands län [32] .

Relationer och barn

Gift 1931-07-04.

Gunnar Wilhelm Teodor Ljung.
Ingrid Anne-Marie Ljung.

Bo Ljung.

Birger Gunnar Ljung.

Lars Gunnar Ljung.

Källor

  1. Överståthållarämbetet, Skatteverket. Rotemännens arkiv. Rote 33 Liljeholmsroten (A, AB) DIa:13 (1913-1926) Bild 60 / sid 3a (AID: v943824.b60.s3a)
  2. Norrköpings S:t Olai (E) CI:13 (1874-1882) Bild 102 / sid 199 (AID: v39424.b102.s199, NAD: SE/VALA/00273)
  3. Sveriges Dödbok
  4. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:967 (1924) Bild 1570 / sid 526 (AID: v770899.b1570.s526, NAD: SE/SSA/0145a)
  5. Yxnerum (E, H) C:2 (1724-1780) Bild: 56 Sida: 101
  6. Dopbok Östra Ryd (E) C:2 (1734-1811) Bild: 99 Sida: 189
  7. Kimstad (E) CI:5 (1811-1850) Bild: 9 Sida: 7
  8. Dopbok Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild 51 / sid 187 (AID: v69988.b51.s187, NAD: SE/VALA/00240)
  9. Kimstad (E) AI:1 (1806-1816) Bild 74 / sid 125 (AID: v26180.b74.s125, NAD: SE/VALA/00182)
  10. Hallingeberg (H) C:6 (1812-1851) Bild 149 / sid 149 (AID: v38970.b149.s149, NAD: SE/VALA/00122)
  11. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:955 (1922) Bild 15400 / sid 2050 (AID: v770887.b15400.s2050, NAD: SE/SSA/0145a)
  12. Arne Larsson
  13. Ukna (H) C:4 (1757-1805) Bild 65 / sid 121 (AID: v41421.b65.s121, NAD: SE/VALA/00397)
  14. Östra Ed (E, H) CI:4 (1845-1860) Bild 96 / sid 65 (AID: v41620.b96.s65, NAD: SE/VALA/00484)
  15. Västervik (H) C:6 (1805-1840) Bild 104 / sid 199 (AID: v41507.b104.s199, NAD: SE/VALA/00443)
  16. Brännkyrka (A, AB) CI:6 (1871-1884) Bild 126 / sid 122 (AID: v84174.b126.s122, NAD: SE/SSA/0003)
  17. Ekebyborna (E) C:7 (1840-1857) Bild 5 / sid 5 (AID: v37241.b5.s5, NAD: SE/VALA/00073)
  18. Varv (E) C:3 (1745-1811) Bild 79 / sid 153 (AID: v55699.b79.s153, NAD: SE/VALA/00407)
  19. Veta (E) CI:3 (1745-1793) Bild 120 / sid 233 (AID: v41798.b120.s233, NAD: SE/VALA/00412)
  20. Varv (E) AI:2 (1816-1825) Bild 85 / sid 158 (AID: v27465.b85.s158, NAD: SE/VALA/00407)
  21. Dopbok Skänninge (E) C:2 (1744-1794) Bild: 116 Sida: 221
  22. Lönsås (E) C:1 (1763-1802) Bild 172 / sid 336 (AID: v38932.b172.s336, NAD: SE/VALA/00238)
  23. Husförhör Lönsås (E) AI:1 (1788-1799) Bild: 29 Sida: 41
  24. Födelsebok: Kvillinge CI:5 (1825-1845)
  25. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild 146 / sid 281 (AID: v38565.b146.s281, NAD: SE/VALA/00200)
  26. Kvillinge (E) CI:6 (1846-1861) Bild: 146 Sida: 281
  27. Hallingeberg (H) C:6 (1812-1851) Bild: 243 Sida: 263
  28. Dopbok Bo (T) C:3 (1803-1829) Bild 400 / sid 37 (AID: v52932a.b400.s37, NAD: SE/ULA/10125)
  29. Tjällmo (E) C:3 (1730-1771) Bild 176 / sid 343 (AID: v39539.b176.s343, NAD: SE/VALA/00376)
  30. Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 169 / sid 331 (AID: v41561.b169.s331, NAD: SE/VALA/00458)
  31. Lerbäck (T) C:2 (1753-1825) Bild 65 (AID: v53474.b65, NAD: SE/ULA/10831)
  32. Dödbok Yxnerum (E, H) C:4 (1801-1860) Bild 173 / sid 339 (AID: v41561.b173.s339, NAD: SE/VALA/00458)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.