Rydholm, Alexander August
1875-1948

Alexander August Rydholm.
Född 1875-10-11 i Norrköping, Östergötlands län [1] . Död 1948-04-08 i Brännkyrka, Stockholms län [2] . Skräddare
F Gustaf Alfred Rydholm.
Född 1843-09-25 i Norrköpings Sankt Olai, Östergötlands län [2] . Död 1924-01-01 [3] . Mjölhandlare
FF Nils Gustaf Rydholm.
Född 1808-03-25 i Kronhagen Kuddby Östergötlands Län [2] . Död 1887-04-18 i Norrköpings Sankt Olai [2] . Fabriksarbetare Spinnare
FFF Anders Rydholm.
Född 1765-11-15 i Borkhult, Yxnerum, Östergötlands län [4] . Arrendator Brukare
FFFF Anders Smedberg.
FFFM Christina Gellsen.
FFM Stina Cajsa Israelsdotter.
Född 1786-12-19 i Östra Ryd, Östergötlands län [5] .
FFMF Israel Tollsten.
Född 1756-07-29 i Västra Tollstad, Östergötlands län [6] . Betjänt [7] .
Trädgårdsmästare [8] .
FFMM Maja Jonsdotter.
Född omkring 1754. Död Vattensot 1805-05-11 i Tåby, Östergötlands län [9] .
FM Anna Maja Margareta Mauritzdotter.
Född 1811-09-10 i Abborrtorp, Lera, Kimstad Östergötlands län [10] . Död 1888-10-28 i Sankt Olai Norrköping [2] .
FMF Mauritz Mauritsson Loo.
Född 1788-07-01 i Edetorpet, Löt, Östergötlands län [11] . Livgrenadiär
FMFF Maurits Jacobsson.
Född 1744-05-14 i Kisa, Östergötlands län [12] . Död 1828 i Borg, Östergötlands län. Skogvaktare
FMFM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1746 i Löt, Östergötlands län [13] . Död 1811 i Borg, Östergötlands län.
FMM Anna Larsdotter.
Född 1784 i Ljung, Östergötlands län [14] .
 
 
M Karolina Dorotea Vesterberg.
Född 1842-03-30 i Ankarsrum, Hallingeberg [15] . Död 1922-09-18 i Brännkyrka, Stockholms län [16] . Piga
MF Johan Petter Tyrsson Westerberg.
Född 1809-01-11 i Östra Ed. Död 1861-04-19 i Lofta [17] . Rättare
MFF Tyres Botvidsson.
Född 1766-06-03 i Västerum. Östra Ed [17] . Död 1846-06-09 i Västerum. Östra Ed [17] . Hemmansägare och Rusthållare [17] .
MFFF Botvid Tyrsson.
Född 1739-04-03 i Östra Ed. Död 1773-03-28 i Östra Ed. Bonde
MFFM Brita Andersdotter.
Född 1741-09-12 i Västra Ed, Kalmar län [18] . Död Ålderdom 1814-06-09 i Östra Ed, Kalmar län [19] .
MFM Anna Andersdotter.
Född 1780-09-04 i Ukna, Kalmar län [20] . Död 1855-08-28 i Västerum, Östra Ed, Östergötlands län [21] .
MFMF Anders Arvidsson.
MFMM Cajsa Abrahamsdotter.
MM Catharina Charlotta Dahlberg.
Född 1813-11-15 i Västervik, Kalmar län [22] . Död 1885-12-17 i Norrköpings Matteus, Östergötlands län [2] .
MMF Sven Dahlberg.
Skeppstimmerman
 
 
MMM Inga Winström.
Född omkring 1775.
 
 

Relationer och barn

Gift 1902-01-01 i Brännkyrka, Stockholms län [23] .

Olga Fredrika Adelina Johansson Franchel.
Ossian Alexander Rydholm.

Birger Alexander Rydholm.

Frans Helmer Alexander Rydholm.

Ingrid Fredrika Rydholm.

Birgit Olga Fredrika Rydholm.

Gift 1936-06-21.

Hillevi Maria Jansson.

Källor

  1. Norrköpings S:t Olai (E) CI:13 (1874-1882) Bild 102 / sid 199 (AID: v39424.b102.s199, NAD: SE/VALA/00273)
  2. Sveriges Dödbok
  3. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:967 (1924) Bild 1570 / sid 526 (AID: v770899.b1570.s526, NAD: SE/SSA/0145a)
  4. Yxnerum (E, H) C:2 (1724-1780) Bild: 56 Sida: 101
  5. Dopbok Östra Ryd (E) C:2 (1734-1811) Bild: 99 Sida: 189
  6. Västra Tollstad (E) C:4 (1737-1798) Bild 221 / sid 437 (AID: v42418.b221.s437, NAD: SE/VALA/00452)
  7. Östra Ryd (E) AI:1 (1790-1793) Bild: 111 Sida: 210
  8. http://vikbolandet.eu/taby/1800-1809.htm
  9. Tåby (E) CI:3 (1780-1838) Bild 147 / sid 285 (AID: v41627.b147.s285, NAD: SE/VALA/00392)
  10. Kimstad (E) CI:5 (1811-1850) Bild: 9 Sida: 7
  11. Dopbok Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild 51 / sid 187 (AID: v69988.b51.s187, NAD: SE/VALA/00240)
  12. Dopbok Kisa (E) C:3 (1733-1803) Bild: 460 Sida: 81
  13. Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild: 51 Sida: 187
  14. Kimstad (E) AI:1 (1806-1816) Bild 74 / sid 125 (AID: v26180.b74.s125, NAD: SE/VALA/00182)
  15. Hallingeberg (H) C:6 (1812-1851) Bild 149 / sid 149 (AID: v38970.b149.s149, NAD: SE/VALA/00122)
  16. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:955 (1922) Bild 15400 / sid 2050 (AID: v770887.b15400.s2050, NAD: SE/SSA/0145a)
  17. Arne Larsson
  18. Västra Ed (H) C:4 (1733-1772) Bild 39 / sid 73 (AID: v41526.b39.s73, NAD: SE/VALA/00444)
  19. Östra Ed (E, H) CI:2 (1729-1819) Bild 2030 / sid 397 (AID: v41618a.b2030.s397, NAD: SE/VALA/00484)
  20. Ukna (H) C:4 (1757-1805) Bild 65 / sid 121 (AID: v41421.b65.s121, NAD: SE/VALA/00397)
  21. Östra Ed (E, H) CI:4 (1845-1860) Bild 96 / sid 65 (AID: v41620.b96.s65, NAD: SE/VALA/00484)
  22. Västervik (H) C:6 (1805-1840) Bild 104 / sid 199 (AID: v41507.b104.s199, NAD: SE/VALA/00443)
  23. Brännkyrka (A, AB) EIa:2 (1895-1907) Bild 490 / sid 43 (AID: v84179.b490.s43, NAD: SE/SSA/0003)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.