Wåhlström, Hulda Amalia (Malin*)
1883-1945

Hulda Amalia (Malin*) Wåhlström.
Född 1883-11-24 i Gävle, Gävleborgs län [1] . Död 1945-01-23 i Bromma, Stockholms län.
F Eric Wåhlström.
Född 1847-09-24 i Falun, Kopparbergs län [2] . Död 1909-06-23 i Gävle, Gävleborgs län [3] . Urfabrikör
FF Carl Eric Wåhlström.
Född 1822-05-10 i Maria Magdalena, Stockholms län [4] . Död 1876-06-23 i Falun, Kopparbergs län [5] . Stadsvaktmästare
FFF Eric Wåhlström.
Född 1795-04-21 i Maria Magdalena Stockholm [6] . Död Drunknad 1832-08-09 i Maria Magdalena Stockholm [7] . Skomakarmästare
FFFF Fredrick Wåhlström.
Skomakare
FFFM Maria Margareta Ericksdotter Bolin.
Född 1755. Död 1812-08-07 i Maria Magdalena Stockholm.
FFM Maria Olsdotter Norström.
Född 1796-12-06.
 
 
FM Anna Christina Tunström.
Född 1825-02-24 i Stora Kopparberg, Kopparbergs län [8] . Död 1871-07-10 i Falun, Kopparbergs län [9] .
FMF Johan Tunström.
Född 1799-07-01 i Falun [10] . Död Slag 1836-05-22 i Falun [10] . Rostvändare
FMFF Jan Jansson Tunström.
Född 1771-05-14 i Stora Kopparberg [11] . Död 1830-11-12 i Falun [11] . Smältare
FMFM Anna Jansson Strömberg.
Född 1769-12-22 i Falun [12] . Död Lungsot 1830-04-15 i Falun [13] .
FMM Sara Sellberg Tunström.
Född 1790-05-17 i Stora Kopparberg, Kopparbergs län [14] . Död 1869-12-30 i Falun, Kopparbergs län [15] .
FMMF Eric Ersson Sellberg.
FMMM Brita Johansdotter.
Född omkring 1761.
M Constance Adolfina Sehlberg.
Född 1855-01-08. Död Paralysis cordis 1898-08-17 i Gävle [16] .
MF Gustaf Sehlberg.
Född 1812-12-10 i Gävle [17] . Död 1871-04-27 i Gävle [18] . Urfabrikör
MFF Nils Gustaf Nilsson Sehlberg.
Född 1776-05-06 i Gävle, Gävleborgs län [19] . Död 1847-07-01 i Gävle, Gävleborgs län [20] . Tunnbindare
MFFF Nils Nilsson Sehlberg.
Född 1744 i Gävle. Död 1820 i Gävle. Tunnbindare
MFFM Anna Dorothea Malmgren.
Född 1751 i Gävle. Död 1824 i Gävle.
MFM Anna Stina Enqvist.
Född 1777. Död 1830-01-04 i Gävle [21] .
 
 
MM Johanna Lovisa Wijkman.
Född 1822-07-12 i Nora bergsförsamling [22] . Död Bouppteckning och testamente Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:111 (1900) Bild: 536 Sida: 238 1900-05-12 i Gävle [23] .
MMF Sven Joel Wijkman.
Född 1793-03-10 i Vada [24] . Död 1859-03-30 i Gävle [25] . Färgargesäll
MMFF Anders Casparsson Wijkman.
Född 1755-02-24 i Östervåla, Västmanslands län. Död 1806-06-09 i Björklinge. Kyrkoherde
MMFM Brita Catharina Bäckman.
Född omkring 1766.
MMM Johanna Berger.
Född 1788-06-24 i Kungsholmen, Stockholm [26] . Död 1872-01-27 i Gävle [27] .
MMMF Jonas Berger.
Född omkring 1753. Död 1795-05-11 i Katarina, Stockholm [28] . Frälseinspektor
MMMM Maria Ekorn.
Född 1750-01-02 i Skäfthammar, Uppsala län.

Relationer och barn

Gift 1918-05-19.

David Oskar Emil Nilsson.
Irena Wanda Irma Nilsson Forsström.

Edit Margareta Greta Nilsson Ström.

Rolf Oskar Petersson Nilsson.

Källor

  1. Gävle Heliga Trefaldighet (X) CI:22a (1879-1884) Bild 381 / sid 378 (AID: v134985.b381.s378, NAD: SE/HLA/1010056)
  2. Falu Kristine (W) CI:12 (1828-1861) Bild 165 / sid 320 (AID: v129846.b165.s320, NAD: SE/ULA/11441)
  3. Bouppteckning Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:120 (1909) Bild 5930 / sid 271 (AID: v496689a.b5930.s271, NAD: SE/HLA/1050003)
  4. Maria Magdalena (A, AB) CIa:12 (1819-1833) Bild 59 (AID: v88233.b59, NAD: SE/SSA/0012)
  5. Falu Kristine (W) FI:6 (1868-1877) Bild 172 (AID: v129869.b172, NAD: SE/ULA/11441)
  6. Dopbok
  7. Död och begravningsbok
  8. Stora Kopparberg (W) C:7 (1824-1848) Bild 19 (AID: v131765.b19, NAD: SE/ULA/12231)
  9. Falu Kristine (W) FI:6 (1868-1877) Bild 75 (AID: v129869.b75, NAD: SE/ULA/11441)
  10. Falu Kristine (W) FI:3 (1810-1855) Bild 248 / sid 244 (AID: v129866.b248.s244, NAD: SE/ULA/11441)
  11. Falu Kristine (W) AI:16 (1827-1836) Bild 241 / sid 223 (AID: v129792.b241.s223, NAD: SE/ULA/11441)
  12. Falu Kristine (W) CI:8 (1768-1775) Bild 34 / sid 29 (AID: v129842.b34.s29, NAD: SE/ULA/11441)
  13. Falu Kristine (W) FI:3 (1810-1855) Bild 220 / sid 216 (AID: v129866.b220.s216, NAD: SE/ULA/11441)
  14. Stora Kopparberg (W) C:5 (1776-1796) Bild 178 (AID: v131762.b178, NAD: SE/ULA/12231)
  15. Falu Kristine (W) FI:6 (1868-1877) Bild 45 (AID: v129869.b45, NAD: SE/ULA/11441)
  16. Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:109 (1898) Bild 546 / sid 253 (AID: v152052.b546.s253, NAD: SE/HLA/1050003)
  17. Gävle Heliga Trefaldighet (X) CI:9 (1811-1821) Bild 73 / sid 138 (AID: v134971.b73.s138, NAD: SE/HLA/1010056)
  18. Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:71 (1871) Bild 312 / sid 98 (AID: v152013.b312.s98, NAD: SE/HLA/1050003)
  19. Husförhör Gävle Heliga Trefaldighet (X) AI:12c (1841-1845) Bild: 139 Sida: 132
  20. Bouppteckning Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:47 (1847) Bild 339 / sid 77 (AID: v151989.b339.s77, NAD: SE/HLA/1050003)
  21. Bouppteckning Gävle stad Rådhusrätt och magistrat (X) FIIa:35 (1830-1832) Bild 10 / sid 3 (AID: v151976.b10.s3, NAD: SE/HLA/1050003)
  22. Dopbok Nora bergsförsamling (T) C:5 (1806-1823) Bild: 347 Sida: 343
  23. Dödbok Gävle Heliga Trefaldighet (X) FI:4 (1895-1901) Bild: 2920 Sida: 284
  24. Vada (AB) CI:3 (1793-1838) Bild 5 (AID: v83119.b5, NAD: SE/SSA/1581)
  25. Gävle Heliga Trefaldighet (X) CII:44 (1859) Bild 55 (AID: v135041.b55, NAD: SE/HLA/1010056)
  26. Gävle Heliga Trefaldighet (X) AI:16c (1861-1865) Bild 259 / sid 251 (AID: v134828.b259.s251, NAD: SE/HLA/1010056)
  27. Dödbok Gävle Heliga Trefaldighet (X) FI:1a (1862-1875) Bild 211 / sid 206 (AID: v135049.b211.s206, NAD: SE/HLA/1010056)
  28. Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:319 (1795) Bild 14210 / sid 1347 (AID: v222957.b14210.s1347, NAD: SE/SSA/0145a)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.