Rydholm, Ida Kristina
1848-1919

Ida Kristina Rydholm.
Född 1848-04-24 i Norrköping, Östergötlands län [1] . Död 1919-12-30 i Vadstena, Östergötlands län.
F Nils Gustaf Rydholm.
Född 1808-03-25 i Kronhagen Kuddby Östergötlands Län [2] . Död 1887-04-18 i Norrköpings Sankt Olai [2] . Fabriksarbetare Spinnare
FF Anders Rydholm.
Född 1765-11-15 i Borkhult, Yxnerum, Östergötlands län [3] . Arrendator Brukare
FFF Anders Smedberg.
 
 
FFM Christina Gellsen.
 
 
FM Stina Cajsa Israelsdotter.
Född 1786-12-19 i Östra Ryd, Östergötlands län [4] .
FMF Israel Tollsten.
Född 1756-07-29 i Västra Tollstad, Östergötlands län [5] . Betjänt [6] .
Trädgårdsmästare [7] .
FMFF Carl Israelsson.
FMFM Annicka Pährsdotter.
FMM Maja Jonsdotter.
Född omkring 1754. Död Vattensot 1805-05-11 i Tåby, Östergötlands län [8] .
 
 
M Anna Maja Margareta Mauritzdotter.
Född 1811-09-10 i Abborrtorp, Lera, Kimstad Östergötlands län [9] . Död 1888-10-28 i Sankt Olai Norrköping [2] .
MF Mauritz Mauritsson Loo.
Född 1788-07-01 i Edetorpet, Löt, Östergötlands län [10] . Livgrenadiär
MFF Maurits Jacobsson.
Född 1744-05-14 i Kisa, Östergötlands län [11] . Död 1828 i Borg, Östergötlands län. Skogvaktare
MFFF Jacob Mauritsson.
Född 1713-04-24 i Kisa, Östergötlands län [12] . Död 1792 i Kisa, Östergötlands län.
MFFM Maria Maja Jönsdotter.
Född 1722-11-03 i Västra Eneby, Östergötlands län [13] . Död 1799 i Kisa, Östergötlands län.
MFM Anna Maja Nilsdotter.
Född 1746 i Löt, Östergötlands län [14] . Död 1811 i Borg, Östergötlands län.
 
 
MM Anna Larsdotter.
Född 1784 i Ljung, Östergötlands län [15] .
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1868-10-17 i Norrköping.

Sven Fredrik Karlsson.
Anna Malvina Karlsson.

Källor

  1. http://blogg.slaktingar.se/programledaren-sven-jerrings-forfader/
  2. Sveriges Dödbok
  3. Yxnerum (E, H) C:2 (1724-1780) Bild: 56 Sida: 101
  4. Dopbok Östra Ryd (E) C:2 (1734-1811) Bild: 99 Sida: 189
  5. Västra Tollstad (E) C:4 (1737-1798) Bild 221 / sid 437 (AID: v42418.b221.s437, NAD: SE/VALA/00452)
  6. Östra Ryd (E) AI:1 (1790-1793) Bild: 111 Sida: 210
  7. http://vikbolandet.eu/taby/1800-1809.htm
  8. Tåby (E) CI:3 (1780-1838) Bild 147 / sid 285 (AID: v41627.b147.s285, NAD: SE/VALA/00392)
  9. Kimstad (E) CI:5 (1811-1850) Bild: 9 Sida: 7
  10. Dopbok Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild 51 / sid 187 (AID: v69988.b51.s187, NAD: SE/VALA/00240)
  11. Dopbok Kisa (E) C:3 (1733-1803) Bild: 460 Sida: 81
  12. Kisa (E) C:1 (1636-1722) Bild 137 / sid 263 (AID: v38136.b137.s263, NAD: SE/VALA/00183)
  13. Dopbok Västra Eneby (E) C:1 (1650-1733) Bild: 162 Sida: 317
  14. Löt (E) C:3 (1774-1802) Bild: 51 Sida: 187
  15. Kimstad (E) AI:1 (1806-1816) Bild 74 / sid 125 (AID: v26180.b74.s125, NAD: SE/VALA/00182)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.