Spångberg, Jan Peter
1826-

Jan Peter Spångberg.
Född 1826-01-07 i Alster, Värmlands län.
F Adam Henriksson Spångberg.
Född 1794-12-06 i Korterud, Östra Ämtervik, Värmlands län [1] . Död 1848-01-12 i Sunne, Örebro län [2] . Hammarsmed [3] .
FF Henrik Johansson Spångberg.
Född 1761-03-18 i Amnehärad, Skaraborgs län [4] . Död 1809-11-14 i Gustavsfors bruk, Gustav Adolf, Värmlands län [5] .
FFF Johan Henriksson Spångberg.
Född 1725-12-14 i Visnum, Värmlands län [6] . Död 1795-05-17 i Askersunds Landsförsamling, Örebro län [7] . Maltare [7] .
FFFF Henrik Andersson Spångberg.
Död 1751 i Amnehärad Skaraborgs län.
FFFM Elisabet Lisken Andersdotter.
Död 1767 i Amnehärad, Skaraborgs län.
FFM Sara Adamsdotter Segerberg.
Född 1729 i Visnum, Värmlands län. Död 1799-11-11 i Askersunds Landsförsamling, Örebro län [8] .
FFMF Adam Eriksson Segerberg.
Född omkring 1688. Död 1750-11-04 i Visnum, Värmlands län [9] .
FFMM Kerstin Olofsdotter.
Född 1684. Död 1754-12-05 i Visnum.
FM Maria Pettersdotter Björn.
Född 1761 i Karlskoga, Örebro län. Död Inflamatorisk feber 1822-01-09 i Gustav Adolf, Värmlands län [10] .
FMF Peter Andesson Björn.
Död 1777 [11] .
 
 
FMM Greta Jonasdotter Ekman.
 
 
M Wilhelmina Charlotta Maria Ekström.
Född 1804-10-07 i Kungsholms församling, Stockholms län [12] . Död 1848-02-21 i Sunne, Värmlands län [13] . piga
MF Per Petter Ekström.
Född 1764 i Örebro [14] . Trädgårdsmästare
   
 
   
 
MM Maria Westmark.
Född 1765 i Väse [14] .
   
 
   
 

Källor

  1. Östra Ämtervik (S) C:4 (1781-1817) Bild 134 / sid 255 (AID: v9241.b134.s255, NAD: SE/VA/13685)
  2. Sunne (S) C:9 (1820-1848) Bild 461 / sid 925 (AID: v8341.b461.s925, NAD: SE/VA/13512)
  3. Alster (S) AI:20 (1831-1835) Bild 94 / sid 89 (AID: v9524.b94.s89, NAD: SE/VA/13007)
  4. Amnehärad (R) C:4 (1748-1821) Bild 58 / sid 107 (AID: v28607.b58.s107, NAD: SE/GLA/13009)
  5. Gustav Adolf (S) F:1 (1789-1861) Bild 12 / sid 15 (AID: v6645.b12.s15, NAD: SE/VA/13173)
  6. Visnum (S) C:2 (1712-1749) Bild 55 / sid 101 (AID: v8486.b55.s101, NAD: SE/VA/13623)
  7. Askersunds landsförsamling (T) E:1 (1781-1835) Bild 690 (AID: v52885a.b690, NAD: SE/ULA/10029)
  8. Askersunds landsförsamling (T) E:1 (1781-1835) Bild 750 (AID: v52885a.b750, NAD: SE/ULA/10029)
  9. Visnum (S) EI:1 (1732-1786) Bild 30 / sid 53 (AID: v8504.b30.s53, NAD: SE/VA/13623)
  10. Gustav Adolf (S) F:1 (1789-1861) Bild 20 / sid 31 (AID: v6645.b20.s31, NAD: SE/VA/13173)
  11. Ulla Hansson DISBYT
  12. Kungsholm (A, AB) CI:6 (1786-1810) Bild 88 / sid 168 (AID: v87608.b88.s168, NAD: SE/SSA/0011)
  13. Sunne (S) C:9 (1820-1848) Bild 462 / sid 927 (AID: v8341.b462.s927, NAD: SE/VA/13512)
  14. Väse (S) AI:17 (1816-1820) Bild 148 / sid 150 (AID: v8773.b148.s150, NAD: SE/VA/13640)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2020-05-15 med hjälp av Disgen version 2018.